Skip to main content

EAST Project Competition

Berryville High School

Kainean Matthews & Bryce O'Dell - Sight Challenged Arduino

Buffalo Island Central High School

Payton Spencer, Skyler Smithee, Whit Cagle, Tyler Pitts, & Alex Rangel - Underground Utilities Infrastructure Project

Hackler Intermediate School

Laken Anderson & Katie Gould - Flash-Phrase

Little Rock Central High School

Adaja Cooper & Milo Thompson - LRCH Elizabeth Eckford Bench Project

Robert Elementary School

Ava Johnson, Eric Tang, Griffin Carter, Kayla Weng, Jack Liu, & Emily Jung - Roberts Robot

EAST Founder's Award Winners

Berryville High School

Hellstern Middle School

Nettleton High School

Sonora Middle School

EAST Cornerstone Finalists

Community & Collaboration

Don Tyson School of Innovation

Hot Springs World Class High School

Lakeside Junior High School Springdale

Project Sophistication & Innovation

Cross County High School

Hot Springs World Class High School

McCrory High School

Student Growth & Engagement

Bentonville High School

Cross County High School

McCrory High School

Music Competition

Batesville Junior High School

Keaton Douglas - Inferno

Clinton High School

Cade Williams - Wasted

Southside Junior High School - Batesville

John Stewart - A.

3D Print It Up Competition

Lincoln Middle School

Robby Kearney, Kassidy Cuzick, William Wallace, Addie Pershall - Cane Hill Museum 3D Artifacts

McCrory High School

Caleb Wheeler and Antoine Neal - Trot-Line Swivel

Mountain Home Junior High School

Will Beckham - J Hook Solution

Ready? Print...Play!

Berryville High School

Erik Strough, Tyler Stephenson, David Yourk - Multiplication 3D Scan

Mountain Home High School

Davis Grant, Will Laurman, Oden Smith, Tyler Sosnowki ,Tre Mcfarland - code your boat

Valley View High School

Ella Layton - Bone Builder

SAU Tech Multimedia Competition

Don Tyson School of Innovation

Cesar Moradel and Caden Carrino - Ozark Natural Science Center Video

Don Tyson School of Innovation

Rita Hudson, Arthur Anders, Ariel Couch, Angela Peneflor - Scott Family Amazeum VIrtual Tour

Greenbrier High School

Olivia Brawley, Kalynne Foote, Kayla Hudson - Greenbrier History Project

Fay Jones Architectural Challenge

Armorel High School

Grayson Seibert, Jayce Fondren, Brayden Rounsaville - New Armorel Elementary School

Harrison Middle School

Mia Shirley - Home by Me

Henderson Middle School

Ader Pacheco - Housing for Youth Aging Out of Foster Care

ARCHICAD Competition

Batesville High School

Clayton Roberson - Batesville Performing Arts Center

Henderson Middle School

Ader Pacheco - Housing for Youth Aging Out of Foster Care

Hot Springs World Class High School

Miles Hermann - Diamond Lakes Museum

MicroControlling Everything

Buffalo Island Central High School

Thomas McFall, Harris McCord, Payton Ivy, Caleb Suiter - CO2 Gas Sensor

Pottsville High School

Madison Nicholson, Tyler Nicholson - Learning to Recycle with Micro Bits

Sonora Elementary School

Colee Ratchford and Guadalupe Granados - Project Ollie: Micro-controlling CVI

A Few Good Apps

Clinton High School

David Saavedra - ERNY(Emergency Response Near You)

Harrison Middle School

Attalie Bardwell and Clare Barger - Gob Co. Concessions

Hellstern Middle School

Adrianna Lewis, Brenna Davis, Kalexus King, Alyson Hubbard - Match My Memories

Perfect Pitch

Annie Camp Junior High School

Paige King, Twila Crist, Alison Koons, Tenison Roscoe, Carly Stevens, Makayla Kemp, Zoelyn Ellis - Homeless not Hopeless

Berryville High School

Bailey Doss, Grant Lee, Logan Sigmon, Kainean Matthews - Stream Team Data Base

Little Rock Central High School

Isabelle Boysen and Lillie Dunagan - West Little Rock Dog Park Project

Mountain Home High School

Leah Dewey and Emily Payne - The Bomber Washhouse

Omaha High School

Aidan Kimberlin - Educational Video Game

Hello, My Name is Interview Competition

Bergman High School

Olivia Robinson

Crossett Middle School

Magnolia Alford

Don Tyson School of Innovation

Catalina Peterson

Don Tyson School of Innovation

Sara Manos

Don Tyson School of Innovation

Shannon Knowlton

Harrison Middle School

Liam Bright

Magnolia High School

Shermar Easter

Mountain Home High School

Leah Dewey

Prairie Grove High School

Austin Barfield

Wonderview High School

Katrina Gentry

SketchUp Student Competition

Armorel High School

Grayson Seibert, Jayce Fondren, Brayden Rounsaville - New Armorel Elementary School

Don Tyson School of Innovation

Arthur Anders - Scott Family Amazeum

Little Rock Central High School

Adaja Cooper & Milo Thompson - LRCH Elizabeth Eckford Bench Project

Create a Healthier Arkansas

Hot Springs Junior Academy

Robin Hibshman, Alisiyah Johnson, Baylee Lyles, Cooper Bull, Dallas Mitchell, Hannah Reagler, Isaac Booth, Lauren Dye, Robin Hibshman, Sloane Nutt, Tykira Danner, Jayna Klein-Walsh, Kilby Green, Nico Martinez, Tyler Graff - HSJA Chicken Project

Nettleton High School

Ashley Vinson, Caden Clark, Austin Arford - Community Miles

Sonora Middle School

Joss Jongewaard, Izreal Lenidrik, Lamberto Cervantes, Christopher Tanguma - Grocery Games for Diabetics

Picture This Competition

Kiamichi Technology Centers - Poteau

Angela Shaw - Clustered Feelings

Westside Middle School

Mallie Felts - Diamond in the Ruff

Westside Middle School

Mattyx Cureton - The tassel was worth the hassle

Your Town, Your Story

Buffalo Island Central High School

Alissa Hughes, Colin Weatherly, Harris McCord - Remembering the Forgotten War

Buffalo Island Central High School

Erica Hurst and Colin Weatherly - The Way We Worked, a Stories: YES Exhibit

Little Rock Central High School

Adaja Cooper & Milo Thompson - Elizabeth Eckford and LRCH National Historic Site

Intentionally Inventive Marketing Competition

Greenbrier High School

Caitlyn Bellamy and Drew Verkler - Veterans Day Ceremony

Mena Middle School

Mackenzie Vincent, Andrew Wallstrom, Sophia Vacca, Emily May, Layla Sessler, Elizabeth Crawford, Hudson Vacca, Dusty Miller, Case Wiles, Alyssa Wilson, Alyssa Thompson, Bethany Sanders, Charlie Mock, Aiden Beck, Michael Escabar, Ashley Titsworth, Kameryn Pellerin, Aslynn Jackson, Madison Howard, Kirsten Gee, Juan Gee, Logan Roberts, Hudson Vacca - Marketing for Polk County Veterans' Celebration

Southside Charter High School - Batesville

Caedmon Majors, Ian Jackson, Ashlin Graveline, Jessica Cardenas, Tanith Brown, Austin Sweat, Josh Naramore, Bri Chavero, Conner Foree, Jackson Gillette, Tyson Trucks, Alex Allen, Cole Weaver, Olivia Allen, Donnie Dutton - Southside LIVE

Create A New Reality: VR Competition

Buffalo Island Central High School

Destanie Shubert, Kaleb Dublin, Ethan Webster, Gavin Gathright, Ty Finch, Sofia Galvan, Madalyn Gathright, Makayla Bolster, Grady Peel, Jasman Harrison - 360° Video Experiences

Don Tyson School of Innovation

Ariel Couch, Angela Peneflor, Rita Hudson, Helen Sande, Arthur Anders, Shannon Knowlton, Emma Griggs, Rigley Graham, Cole Searcy, Lily Potter, Christopher Garnica, Jake Donnell, Grayson Daspit, Sunali Bowen - Scott Family Amazeum Virtual Tour

Mena High School

Jaxom Hughes and Preston Clegg - MMS Apartment Complex

Get TechStarted

Nettleton STEAM

Cooper Beck - Level 360

Nettleton STEAM

George Sweat - Game Master

Nettleton STEAM

John Berry - Golden Peace

Tech Support Olympiad Finalists

Greenbrier High School

David Bowen

Mena High School

Jackson Hunter

Clinton High School

Alex Prosser

Lakeside Junior High School - Springdale

Angel Aguilar

Mountain Home High School

Davis Grant